Posts

"Iu dogj shtëpia me gjithçka kishte brenda, kryefamiljari i varfër hidhet në Valbonë"

Pasi banesa iu bë shkrumb e hi dhe humbi gjithçka që kishte, një kryefamiljar nga Tropoja ka vendosur t'i japë fund jetës në mënyrë tragjike. Gent Zalli ishte një nga banorët e pallatit tre katësh që u përfshi nga flakët në një lagje të Bajram Currit në Tropojë. Pasi mbeti mes katër rrugëve, së bashku më familjen, i gjendur në vështirësi, tropojani ka vendosur të vetëflijohet duket u hedhur në lumin e Valbonës. Me sa duket ai ka vendosur t'i japë fund jetës pasi asnjë nga autoritet nuk i ka "shtrirë dorën" e aq më pak t'i siguronte shtëpi. Ngjarja e rëndë erdhi pasi kryetari i Bashkisë së Tropojës nuk e ka vënë "ujin në zjarr" për të ndihmuar familjet që u shpëtuan flakëve, përkundrazi i ka lënë në qiell të hapur. Sipas një burimi pranë redaksisë së "JOQ.al", mësohet se Genti është personi i dytë që vetëvritet për shkak të vendimeve të Kryetarit të Tropojës sepse një tjetër viktimë i ka dhënë fund jetës pasi bashkia e pushoi nga puna. Po…

ULËRITËSE/ KJO ËSHTË VALBONA SOT! SHPËRTHEN GAZETARI: JA ÇFARË I KA BËRË BARBARIA, MBAJENI MEND

Image
Këto janë pamjet e betonizimit të perlës së Shqipërisë, Valbonës. Fotot u bënë publike ditën e djeshme nga profesor Ervin Goci ndërsa sot edhe Mentor Kikia, gazetari i njohur jep alarmin për ç’po ndodh në Valbonë. “Mbajeni mend! Nuk është dëmtuar thjeshtë Valbona. Ne kemi hyrë në histori sesi një qeveri ka shkatërruar një mrekulli të natyrës, për interesat e një sipërmarrësi. Nëse HEC-i në Valbonë do të shpëtonte Shqipërinë, atëherë me ndërgjegje të plotë do ti “thonim” Valbonës: Na fal, por na duhet të të bëjmë kurban”, shkruan Kikia. KOMENTI I PLOTË NGA MENTOR KIKIA: Kjo është Valbona sot! Lumi që deri dje nuk gjente qetësi asnjë çast, por vetëm shkumëzonte duke u derdhur nëpër gurë e shkëmbinj. Lumi që ka ujin më të kaltër se qielli në ditët e tij më të pastra. Pra ky lumi që mbajmë mend ne, nuk është më. Ja çfarë i ka bërë barbaria. Nuk është një punë ilegale apo pirate. Eshtë një investim me vendim qeverie. I firmosi Berisha ndërsa kishte prerë biletën e ikjes nga qever…

Vila Dini , Valbone

Image
E vendosur ne mes te qetesise se aheve dhe pamjes fantastike te alpeve shqipetare vila dini ofron 8 dhoma 2 apartamente, guzhine tradicionale dhe moderne. +35567 323 0951 https://www.facebook.com/viladinivalbone/

Guest House Kol Gjoni Lugina e valbones

Image
GUEST HOUSE (Hani) "KOL GJONI" ndodhet 28 km larg qytetit të Bajram Currit, rreth 1 km larg fshatit Valbonë dhe është 974 metra mbi nivelin e detit. Filloi aktivitetin e saj si shtëpi pritëse që në vitin 1992, ku vizitorët e parë ishin të huaj, më saktë nga Italia. Më pas filluan ta frekuentojnë vizitorë të tjerë nga vende të ndryshme të Europës si: Gjermania, Polonia, Republika Çeke, Austria, Franca, Anglia dhe shumë vende të tjera. Përgjatë viteve bujtësit sa vinin e shtoheshin, duke përfshirë këtu tashmë edhe turistë shqiptarë. Kjo bujtine tashmë është bërë e njohur si brenda ashtu edhe jashtë vendit për mikpritjen tradicionale shqiptare, për gatimin tradicional me bulmet të zonës, si dhe për vendndodhjen specifike të saj. GUEST HOUSE (Hani) "Kol Gjoni" is located 28 km from the town of Bajram Curri, about 1 km from the village of Valbona and is 974 meters above sea level. Began its activity as a host home in 1992, where the first visitors were foreigner…

Hotel Tradita Valbone

Image
Hotel Tradita eshte nje kompleks turistik ne Valbone. Ky kompleks ofron Hotel dhe Bar-Restorant. Eshte nje nga hotelet me sherbimin me te mire ne fshatin turistik te Valbones. Cilesia, Mikpritja dhe Argetimi jane fjalet kyce qe perdoren te frekuentuesve te ketij hoteli. Ushqimi eshte bio dhe ofron kuzhine te shumellojshme ku nuk mungojne sigurisht specialitetet e zones. Flija dhe Maza e Zieme jane specialitete te Bar-Restorant Tradita. Hotel Tradita permban 5 kabina druri te cilat jane ndertuar ne vitin 2012. Ne kabina kemi shtreter dopjo dhe tek sipas kerkesave. Nje nate ne kabine kushton 3500 leke perfshire mengjesin (ky cmim eshte per gjithe kabinen, jo per person). Hoteli ka 6 dhoma ne te cilat 2 dhoma jane me shtreter dopjo, 1 dhome ka 4 shtreter dhe 3 te tjerat kane nga 3 shtreter. Cmimi per person ne hotel kushton 1500 leke perfshire mengjesin. Shkeputuni nga rutina e perditshme dhe ejani te provoni nje eksperience te re ne Hotel Tradita, e gjendur ne qendren e Valbones. Peis…

Hotel Krojet e Rrogamit ne valbone

Image
Eshte një bukuri e perëndishme që të gdhihesh me Alpet mbi krye, me shikim hedhur tek një mal tipik Shkëlzen dhe poshtë rrugëtimit tënd mëngjesor e ditor të lëvizte lirshëm lumi i Valbones . Parking Street and parking lot parking Price Range $ Specialties Serves breakfast, lunch, dinner, coffee and drinks Services Takes Reservations Walk-Ins Welcome Good For Groups Good For Kids Outdoor Seating Kontakt : +355672897046,,,+355673590500

Hotel Fusha e Gjese Valbone

Image
Hoteli Hoteli Fusha e Gjese Valbone ndodhet 27 km nga qyteti i Bajram Currit. Rreth 260 km nga Tirana dhe 245 km nga aeroporti “Nënë Tereza”. Shtrihet në zemër Alpeve Shqiptare dhe konsiderohet një nga mrekullitë e papërsëritshme të natyrës Alpine. E njohur gjithashtu per mikpritjen e ngrohte dhe gatimet e shijshme tradicionale te krahines. Shume i preferuar nga turiste te huaj, hoteli ka nje kapacitet prej 50 dhomash te cilat mirpresin rreth 200 turiste. Ne hotel do te gjeni sherbime te tjera si Internet Wi-Fi, ngrohje te brendshmeme kondisioner. etj Te rrethuar nga nje natyre qe do tju magjeps Hotel Fusha e Gjese do t’ju a beje qendrimin tuaj nje eksperience te paharrueshme. Ju mbetet vetem per ta vizituar. Kontakt: +35567 201 8005